معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری اظهار کرد: به استناد بند الف ماده 50 قانون برنامه پنجم توسعه به عنوان مرجع تصویب افزایش سالانه ضریب حقوق کارکنان مشمول و غیرمشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، هیات وزیران میزان ضریب افزایش حقوق، عیدی، پاداش و سقف کمک‌های رفاهی مستقیم و غیرمستقیم را تعیین کرد.

رحیم ممبینی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار كرد: بر این اساس ضریب و سایر موضوعات تعیین شد و طبق مصوبه، ضریب حقوق برای همه گروه‌های حقوق بگیر چه آن‌هایی که مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری می‌شوند و چه آن‌هایی که مشمول قانون مذکور نیستند، به میزان 15 درصد تعیین شد.

وی با اشاره به متفاوت بودن شکل اجرایی مصوبه، تاکید کرد: ضریب حقوق برای اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی و قضات که در سال گذشته 9960 واحد ریال بوده است، در سال جاری 11 هزار و 460 واحد ریال در نظر گرفته شده و این ضریب در سال جاری نسبت به سال گذشته رشد 1500 واحد ریالی داشته است.

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری افزود: میزان افزایش حقوق شاغلین مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری در سال گذشته 700 واحد ریال بوده که این رقم درسال جاری به 805 واحد ریال افزایش داده شده و این افزایش به معنای افزایش 15 درصدی حقوق‌ها است.

ممبینی همچنین اظهار كرد: ضریب حقوق كاركنان مشمول قانون نظام هماهنگی كاركنان دولت مانند كارمندان پست‌های سیاسی وزارت امور خارجه به میزان 805 واحد ریال تعیین شده است.

*میزان افزایش حقوق بازنشستگان، كارمندان موسسات انتفاعی، بانك‌ها و بیمه‌ها

معاون بودجه معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفت: بازنشستگان نیز مشمول افزایش 15 درصدی حقوق می‌شوند. از سوی دیگر حقوق كاركنان شركت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت، بانك‌ها و بیمه‌ها نیز 15 درصد افزایش پیدا كرده است.

*حداقل حقوق كارمندان

ممبینی با اعلام میزان حداقل حقوق كارمندان تصریح كرد: حداقل حقوق كارمندان در سال گذشته 341 هزار تومان بود كه در سال جاری میزان آن به 392 هزار و 150 تومان افزایش داده شده كه رشد 51 هزار و 150 تومانی داشته است.

وی با تاكید بر این كه میزان حداقل حقوق مذكور برای بازنشستگان نیز اعمال می‌شود گفت: بر این اساس حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران، مشتركان صندوق‌ بازنشستگی كشور، نیروهای مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های دولتی در سال جاری 392 هزار و 150 تومان است.

*حذف محدودیت‌های پرداخت كمك‌های مستقیم و غیر مستقیم

او با اشاره به وجود محدودیت برای پرداخت كمك‌های رفاهی مستقیم وغیرمستقیم در سال گذشته و سنوات قبل اظهاركرد: در سال جاری این محدودیت‌ها حذف و گفته شده كمك‌های رفاهی در سقف بودجه مصوب دستگا‌ه‌ها انجام شود. قابل توجه است كه برای وجود عدالت در پرداخت نیز كنترل‌های لازم از طریق موافقت نامه‌ها به عمل خواهد آمد.

ممبینی افزود: كاركنان قرارداد كار معین یا مشخص، ساعتی و موارد موضوع ماده 124 قانون مدیریت خدمات كشوری بر اساس دستورالعمل بالاترین مقام دستگاه اجرایی یا مقام مجاز از سوی وی تهیه می‌شود.

*افزایش هزینه حمل ونقل

وی از افزایش هزینه حمل و نقل كارمندان در سال جاری خبر داد و اظهار كرد:‌ دستگاه‌هایی كه نمی‌توانند سرویس حمل و نقل ارائه دهند نیز می‌توانند در تهران ماهانه به فرد تا 65 هزار تومان و در شهرهای بالای 500 هزار نفر، 43 هزار تومان پرداخت كنند.

*حذف محدودیت‌های مربوط به مهدكودك

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری با تغییر شرایط پرداخت هزینه مهدكودك به كارمندان خانم گفت: در گذشته در مورد مهدكودك نیز محدودیت‌هایی وجود داشت (از جمله قانون سه كودك) اما در سال جاری محدودیت‌ها برداشته شده و كارمندان خانم به ازای هر فرزند زیر شش سال (تاكنون شرط پنج سال بوده است) ماهانه 50 هزار تومان دریافت می‌كنند.

*دو برابر شدن میزان پرداخت فوق‌العاده ماموریت

ممبینی درباره میزان فوق‌العاده ماموریت روزانه گفت: میزان پرداخت فوق العاده ماموریت روزانه كشور برای كارمندان و دستگاه‌های اجرایی مشمول ضابطه آیین نامه فوق العاده ماموریت روزانه، در سال 91 نسبت به سال گذشته افزایش پیدا كرده است.

وی افزود: در گذشته پرداخت فوق‌العاده ماموریت روزانه یك بیستم حداقل حقوق و مزایا و مازاد آن به صورت یك صدم بوده كه الان یك صدم به یك پنجاهم افزایش پیدا كرده و دستگاه‌ها برحسب اعتبارات مصوب می‌توانند فوق العاده ماموریت را پرداخت كنند.

*حذف محدودیت‌های سایر پرداخت‌ها

او با اشاره به افزایش 15 درصدی حقوق كارمندان در سال جاری علیرغم كمبود اعتبارات گفت: با وجود این كه قانون برنامه پنجم توسعه بیان داشته كه افزایش حقوق‌ها در سقف اعتبارات مصوب در بودجه‌های سنواتی تعیین شود ولی علیرغم محدودیت‌ها، با نظر خاص رییس جمهوری ضریب 15 درصد برای افزایش حقوق كارمندان در سال جاری تصویب شد.

معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور در پایان خاطرنشان كرد:‌ علاوه بر موضوع مذكور محدودیت‌هایی كه برای سایر پرداخت ها وجود داشت نیز در سال جاری برداشته شده است.